صفحه ها
دسته
دوستان وبلاگي
منابع و ماخذ وبلاگ
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 331300
تعداد نوشته ها : 352
تعداد نظرات : 72
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
طاهره ساعدی
محققان «رویان» از کمبود بودجه پژوهشی نگرانند
محققان پژوهشکده رویان به ٣ موفقیت جدید دست یافته اند.دکتر حمید گورابی، رئیس پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی در یک نشست خبری با اعلام این مطلب گفت: پژوهشکده در ٣ حوزه به نتایج بسیار خوب و قابل قبولی رسیده است که اولین مورد موفقیت در تولید فاکتورهای رشد سلول های فیبروبلاست انسانی، دومین مورد تولید مدل های حیوانی آزمایشگاهی با استفاده از سلول های بنیادی و سومین مورد درمان بیماری پوستی «ویتیلیگو» (لک و پیس) با استفاده از انتقال سلول های ملانوسیت پوستی برای نخستین بار در جهان است.دکتر شفیعیان مدیر پروژه درمان بیماری پوستی ویتیلیگو (پیسی) با اشاره به این که حدود ٦٠٠ هزار نفر در ایران مبتلا به این بیماری هستند، می گوید: دوسوم این بیماران با استفاده از درمان های دارویی معالجه می شوند ولی حدود ٢٠٠ هزار نفر آن ها به هیچ دارویی پاسخ مناسبی نمی دهند که پژوهشکده با استفاده از انتقال سلول های ملانوسیت از نواحی سالم بدن به نواحی بدون رنگدانه موفق شده است این بیماری را به طور ١٠٠ درصد درمان کند. به گفته دکتر شفیعیان، در دنیا حدود ٥٠ تا ٧٠ درصد بیماران مبتلا به لک و پیس با استفاده از این روش درمان می شوند در حالی که با استفاده از تکنیک جدید ابداعی محققان ایرانی، ١٠٠ درصد بیماران معالجه شده اند. هم اکنون در جهان با ایجاد تاول و ایجاد خراش روی نقاط فاقد رنگدانه، عمل انتقال سلول های ملانوسیت انجام می شود. در حالی که در ایران با روشی منحصر به فرد و کاملا جدید، این درمان انجام می شود ضمن این که در سایر کشورها معمولا به همراه تزریق سلول از اشعه ماورای بنفش نیز استفاده می شود که می تواند برای بیمار عوارض ناگواری مانند سرطان پوست به همراه داشته باشد.
دکتر شفیعیان توضیح می دهد: در بیماری «پیسی» رنگدانه بعضی از سلول های پوستی از بین می رود و در این نقاط، پوست فاقد رنگدانه و سفید می شود که مشکلات روحی بسیاری را برای بیماران ایجاد می کند. ما با جداسازی سلول های ملانوسیت از نواحی سالم پوست و تفکیک آن ها در آزمایشگاه، آن ها را به محل های فاقد رنگدانه تزریق کردیم و پس از حدود ٢ تا ٣ هفته رنگدانه سازی در پوست شروع شد. فاز دوم این تحقیق کشت سلول های ملانوسیت، تکثیر و سپس انتقال آن ها به محل مورد نظر در پوست است که ان شاء الله به زودی شروع خواهد شد.
مطالعات صورت گرفته در مورد اثربخشی روش ابداعی در بیماران نشان داده است که تزریق متوسط تعداد ٤٥٠ هزار سلول در ناحیه ای به وسعت ٥/٣ سانتی متر مربع بعد از ٢ هفته باعث شروع پیگمانتاسیون و بعد از گذشت ٤ هفته، تکمیل پیگمانتاسیون اولیه در کل سطح می شود. این روش از تابستان سال آینده به صورت پروژه درمانی برای بیماران مبتلا استفاده می شود.دکتر بهاروند مدیر گروه سلول های بنیادی پژوهشکده رویان در مورد تولید حیوانات مدل آزمایشگاهی می گوید: ما موفق به تولید موش از سلول های بنیادی جنینی موش شده ایم.وی می افزاید: پایه پزشکی آینده سلول درمانی است و سلول های بنیادی در این زمینه از جایگاه ویژه ای برخوردار خواهد بود. ما اکنون با تولید مدل آزمایشگاهی موش با استفاده از سلول های بنیادی توانسته ایم گام مهمی در این زمینه برداریم.
حیوانات مدل برای بررسی نقش ژن در موجود زنده و ایجاد صفات خاص ژنتیکی در آن کاربرد دارند. ما اولین موش ترانس ژنیک کشور را سال آینده با استفاده از سلول های بنیادی جنینی موش تولید خواهیم کرد.اهمیت این موضوع در تولید موش های باصفات ویژه مثلا موش هایی است که مدل یک بیماری انسانی هستند؛ یا موش هایی که امکان بررسی عملکرد یک ژن خاص در آن ها وجود دارد به این ترتیب ژنی را که قصد داریم نقش آن را در یک فرآیند در موجود زنده بررسی کنیم، در سلول های بنیادی جنینی موشی خاموش و یا بیان آن را زیاد می کنیم و سپس از آن ها موشی را با صفات مورد نظر می سازیم حتی به این ترتیب می توان بخش عملکردی یک ژن را مشخص کرد.دکتر بهاروند در مورد دستاورد دیگر محققان ایرانی می گوید: پژوهشگاه توانسته است با تولید فاکتور رشد فیبروبلاستی یا bfGf، وابستگی کشور به این فاکتور را رفع کند. این فاکتور رشد پروتئینی است که در بسیاری از فرآیندهای سلولی مانند تقسیم سلولی، تکوین جنین، رگ زایی و بسیاری فرآیندهای دیگر نقش دارد. به علاوه این پروتئین به عنوان یک فاکتور مهم به محیط کشت سلول های بنیادی جنینی انسانی اضافه می شود تا بتوان سلول ها را در حالت بنیادینگی و بدون تمایز، حفظ و تکثیر کرد. هزینه خرید این ماده که توسط شرکت های بزرگ تجاری خارجی تولید می شود بسیار زیاد و هر ویال آن (آمپول آن که حاوی ٢٥ میکروگرم فاکتور رشد فیبروبلاستی انسانی است) ارزشی به مبلغ ٣٩١ یورو دارد. با توجه به هزینه زیاد خرید این پروتئین از شرکت های خارجی، محققان پژوهشکده بر آن شدند تا پروتئین bfGf را با استفاده از روش (بیان ژن) در محیط آزمایشگاهی تولید کنند.
به گفته دکتر بهاروند، این فاکتور رشد یکی از پرمصرف ترین مواد در کشت سلول های بنیادی جنینی انسانی است و نتایج بررسی ها نشان داده است که فاکتور رشد فیبرو بلاستی انسانی تولید شده در پژوهشکده رویان کیفیتی مشابه بهترین فاکتورهای رشد تولیدی شرکت های تجاری بین المللی دارد. در حال حاضر پژوهشکده توانایی تولید فاکتور رشد مورد نیاز خود و کشور را دارد و در صورت فراهم شدن امکانات، اقدام به صادرات نیز خواهد کرد.
دکتر گورابی رئیس پژوهشکده رویان همچنین گفت: از ابتدای سال ٨٦ تاکنون ٣هزار زوج نابارور تحت درمان میکروانجکشن قرار گرفته اند که میزان موفقیت آن ٣٥ تا ٤٠درصد بوده است. وی افزود از این تعداد بیمار ١٩٠ نفر خارجی بوده اند. همچنین پژوهشکده اقدام به تاسیس دفتری در جمهوری آذربایجان برای مشاوره و انتقال بیماران به داخل کشور و نیز اقدام به راه اندازی بخش درمانی در این دفتر کرده است.
به گفته دکتر گورابی، برگزاری جشنواره رویان در کشور باعث رفع بعضی سوء تفاهم ها و انعکاس بسیار مثبت دستاوردهای ایران در این زمینه در خارج از کشور شده است از جمله این موارد می توان به اظهارات پروفسور یانیشن آمریکایی پس از بازگشت به آمریکا در شهریورماه اشاره کرد که طی مقاله ای در «نیچر» نوشت: زمانی که می خواستم به ایران بروم همکاران من را به خاطر نبود امنیت از این کار برحذر می داشتند، ولی وقتی به ایران آمدم، مشاهده کردم امنیتی که در ایران است بسیار بیشتر و بهتر از امنیت در یک شهر بزرگ آمریکا برای یک توریست خارجی است.
به گفته دکتر گورابی تعداد ٧١ مقاله به زبان انگلیسی در سال ٨٦ توسط پژوهشگران رویان نوشته شده است و پژوهشکده بیش از ١٠٧ طرح در دست اجرا و ٣٩ طرح خاتمه یافته دارد درحالی که تعداد اعضای هیئت علمی آن ٢٥ نفر و بودجه اختصاص یافته نیز بسیار کم است.
دکتر گورابی، رئیس پژوهشکده رویان، در پاسخ به سوال خراسان درباره بودجه اختصاص داده شده به پژوهشکده گفت: از میزان پیشرفت های علمی صورت گرفته در پژوهشکده به خاطر کمی بودجه، چندان رضایتی نداریم، میزان بودجه در نظر گرفته شده برای سال ٨٧ نسبت به سال ٨٦ از حدود ٢٧ درصد رشد برخوردار است، ولی این بودجه متاسفانه فقط می تواند کفاف هزینه های عادی را بدهد. به گفته دکتر گورابی، درحال حاضر سرعت پیشرفت در زمینه سلول های بنیادی به قدری سرسام آور است که ما نگران عقب ماندن از قافله رشد هستیم تاکنون تلاش ما این بوده که همگام با کشورهای دیگر در زمینه پژوهش در سلول های بنیادی پیش رویم، ولی اکنون بسیار نگرانیم.
وی می افزاید: ما خواهان بودجه بدون حساب و کتاب برای پژوهش های غیرواقع بینانه نیستیم بلکه می خواهیم متناسب با برنامه های پژوهشی که داریم به ما بودجه اختصاص بدهند تا بتوانیم در زمان مورد نیاز پژوهش مذکوررا به اتمام برسانیم. وی در ادامه تاکید می کند: ارائه مقاله به تنهایی نمی تواند مدنظر ما باشد، ما خواهان ارائه فناوری های جدید برای کاربرد در درمان بیماری ها هستیم. رئیس پژوهشکده رویان می گوید: ما هم اکنون در جایگاه اول علمی منطقه در زمینه سلول های بنیادی قرار داریم. ولی حقیقت این است که باید بودجه تحقیقاتی به وضعیت مطلوب برسد تا بتوان نتایج خوبی از تحقیقات اساسی در زمینه سلول های بنیادی گرفت.
وی بار دیگر تاکید می کند: به خاطر بودجه کم نتوانسته ایم از ظرفیت موجود حداکثر استفاده را بکنیم.

دوشنبه، ۲۲ بهمنماه ۱۳۸۶

منبع :

http://www.reporter.ir

 


دوشنبه جهاردهم 11 1387
X